Doprava zdarma od 500 Kč

60 dní na vrácení

15 let na českém trhu

+420 515 555 111

Barvy světla a jejich využití v praxi

Lucie

Doba čtení 5 min
Ostatní interiéry

Volbu barvy a intenzity světla v různých částech domácnosti není radno podceňovat a jelikož každá místnost má svá specifika a světlo v ní jiný užitek, je dobré nad výběrem vhodného osvětlení zauvažovat trochu hlouběji. S jeho pomocí si totiž můžete navodit tu správnou atmosféru a cítit se doma příjemně - tedy právě tak, jak velí vaše aktuální potřeby či nálada.

Co je tedy přesně barva světla a jakou může mít hodnotu? Kam a jakého barevného podání světelný zdroj umístit, abychom se cítili dobře, neunavovali zbytečně oči a světlo nám bylo přínosem? 

Barva světla (teplota chromatičnosti)

Jedním z nejdůležitějších parametrů světelného zdroje je barva světla neboli teplota chromatičnosti. Ta nám v určitém rozpětí udává barvu světla, kterou světelný zdroj disponuje. Určuje se v Kelvinech a pohybuje se
v rozmezí 1 800 – 16 000 K. Čím je jeho hodnota vyšší, tím bělejší/studenější světlo získáme, naopak čím méně Kelvinů, tím bude světlo tmavší/teplejší.


 
 
Běžně se setkáme se třemi základními druhy světla:
  • Teplá bílá
Pokud se budeme pohybovat na hodnotách 2 700 – 3 500 K, získáme teplé bílé světlo (warm white). Tento odstín je nejblíže klasické žárovce, má příjemnou žlutou, až oranžovo-červenou barvu připomínající oheň či východ nebo západ slunce. Lidské oko ji vnímá jako bezpečnou a relaxační – navozuje pocit pohody, a proto se hodí všude tam, kde se chceme cítit příjemně. Teplejší barvy okolo 3 000 K tedy volíme do místností, kde chceme relaxovat a odpočívat. Vhodné jsou do ložnice, obývacího i dětského pokoje. Toto světlo dokáže pokoj krásně zútulnit, měli bychom však mít na paměti, že unavuje oči (uspává) a není tedy vhodné pro práci, četbu a celkově aktivity, které vyžadují více soustředění.
 
Oblíbenými teplými barvami v kombinaci se žlutým nádechem umělého osvětlení jsou odstíny červené a oranžové, které tak dobře vyniknou a jsou hojně využívány při zařizování jídelen, obývacích pokojů a obecně prostor, které využíváme především ve večerních hodinách.
 
  • Denní bílá
Denní bílá (daylight white) má bílé nebo lehce namodralé ostré světlo, podobající se dennímu světlu. Na barevném spektru jsme na hodnotě 4 500 – 6 500 K. Je to barva podporující aktivitu a soustředění a je tedy vhodná do místností, kde se pracuje či studuje. Světlo o těchto hodnotách je již studenější, jasnější - neunavuje tolik oči (neuspává).
 
Skvělým řešením je pro koupelny, kde je potřeba světlo jasné, pokud možno s co nejreálnějším barevným podáním, tedy vyšší hodnotou Ra (viz. níže), což ocení zejména ženy, které se v koupelně líčí či jinak upravují svůj zevnějšek. Vhodné je také v kuchyni, kde by měla být dostatečně a v reálných barvách osvětlena především pracovní plocha při práci s potravinami nebo také jídelní stůl. Výjimku netvoří ani pracovny, kanceláře, dílny, sklady nebo obecně místa s nedostatkem přirozeného denního světla jako může být předsíň, sklep, toaleta apod. 
 
Do výše uvedených místností můžete volit světelný zdroj, jehož teplota chromatičnosti se pohybuje okolo 5 000 K, ale i více. Pro srovnání – klasické denní světlo při zamračené obloze má okolo 7 000 K, rozhodně se tedy nemusíte bát, že by barva světla byla "až příliš".
 
Tyto vyšší odstíny bílé vám pomohou překonat únavu a zvýšit produktivitu práce. Pozor si však při výběru barvy světla dejte v případě interiéru vyvedeném v tradičním či rustikálním stylu, světlo by mělo celkově korespondovat s vybavením vaší domácnosti a v tomto případě by mohla studenější barva působit nepřirozeně.
 
Studenější, namodralé barvy světla vyvolávají dojem čistoty a působí moderním dojmem, zejména pak v kombinaci s chladnými tóny pastelových barev. Naopak potlačit chladné světlo můžete teplými odstíny žluté. Vybrané barvy mohou v kombinaci s tímto světlem dodat vašemu interiéru univerzálnější charakter, mohou působit světle nebo se celkově rozjasní. V každém případě však budou vypadat skvěle.
  
  • Studená bílá
Studená bílá (cold white) má hodnoty 6 500 – 9 000 K.
 
Světlo v hodnotách nad 7 000 K byste si do interiéru s největší pravděpodobností nepořídili, je totiž příliš chladné až mrazivé, namodralé barvy, která je našemu oku nepřirozená a může působit až nepříjemně. Více než do domácnosti se tak hodí především do průmyslových objektů a lékařských zařízení.
 
Co se týče obecného doporučení pro použití výše zmíněných druhů bílého světla v interiéru domácnosti, je především důležité vnímat své pocity. Uvedené nemusí být vždy pravidlem, vše je záležitost individuálního vjemu. Každý může různé barvy světla snášet jinak a volit pak barevné podání světelného zdroje odlišně. Konečnou volbu teplé či studené barvy můžete rozhodnout i na základě činností, které v daných místnostech
vykonáváte.
 
Kromě tří základních barev existují ještě i speciální barvy světla, které jsou určeny zejména pro uzeniny, lahůdky, ovoce nebo květiny. Díky unikátně nakombinovanému spektru barev vypadají přirozeně a čerstvě. Zvláštní spektrální rozsah barev se využívá i pro osvětlení rostlin či akvárií nebo chov drobných zvířat. Jiné zvláštní barevné provedení s teplotou chromatičnosti okolo 5 300 K se využívá v laboratořích, galeriích či muzeích.
 
Index podání barvy Ra je ukazatel hodnocení věrnosti barevného vjemu, tedy pomáhá vidět věci v jejich přirozených barvách v porovnání s jasným denním světlem. Tato hodnota může být od 0 do 100 a čím vyšší hodnotu Ra světelný zdroj má, tím přirozenější je barevné podání.

Světelný tok

Zamyslet se musíte i nad tím, jaká intenzita světla (světelný tok) bude třeba při konkrétních činnostech. Pak je důležité při výběru světelného zdroje přihlížet i k hodnotě světelného toku (výkonu), který se udává v Lumenech (lm) a slouží právě pro určení intenzity světla neboli množství vyzařovaného světla do všech směrů. Jednoduše čím více lumenů, tím lepší svítivost.

Hra světel a estetické vnímání interiéru

Světla a světelné efekty mají velikou moc, dotváří charakter a celkový dojem místnosti. Mohou také ovlivnit vnímání barev nábytku a bytových doplňků.

Z estetického hlediska to bude hlavně celkový dojem vyvolaný barvou světla v souvislosti s konkrétním barevným laděním interiéru i jeho zařízením, tedy daným stylem. Velikost místnosti, barva stěn, umístění nábytku … to vše je důležité při výběru vhodné barvy světla a také pro následné rozmístění svítidel, aby se ve finále nemohlo kupříkladu stát, že vám v místnosti vznikne nějaké temné zákoutí, které tím pádem zůstane zbytečně nevyužito či spoře osvětlené místo se špatnou viditelností, nedej bože, aby místnost působila nepřirozeně nebo aby nám světlo vrhalo nepříjemné stíny.
 
Velkou službu stran estetického vnímání vám udělá i tzv. pomocné osvětlení, které vám pomůže efektně nasvítit a zvýraznit konkrétní předmět, nábytek či dekorační prvek. Sem řadíme kupříkladu obrazová svítidla, zrcadla s osvětlením či bodovky zapuštěné do stropu nebo nábytku. Velmi pěkně vypadají takto nasvícené prosklené kusy nábytku (knihovna, vitrína apod.).

Na barvách stěn záleží

Praktickou barvou je v tomto ohledu bílá. Je to barva univerzální, moderní a nadčasová, nepůsobí agresivně nebo dominantně, je přirozená a můžete ji libovolně kombinovat. Aplikovaná na stěnách prostor opticky zvětšuje, neboť odráží světlo, stejně jako jiné barvy světlých odstínů. Bílé nebo světlé barvy vám v kombinaci s vhodným osvětlením prostory vašeho domova doslova otevřou a rozzáří.



Bílé nebo světlé barvy vám v kombinaci s vhodným osvětlením prostory vašeho domova doslova otevřou a rozzáří. 
 
Obecně znám je také fakt o barvách tmavých, které světlo spíše pohlcují a prostor opticky zmenšují. Ten je pak nejen temnější a uzavřenější, ale může působit až stísněným dojmem. I na to je třeba myslet při výběru vhodné barvy světla. Platí tedy již výše zmíněné – světlo studené barvy projasňuje a nahrazuje absenci denního světla v tmavších prostorech.



Tmavé prostory světlo pohlcují.

Podání barev prostřednictvím nejmodernější technologie

V hojné míře se v nejedné domácnosti využívá i dekorativní osvětlení, do kterého patří mimo jiné i originální a nápadité LED pásky, jejichž barevné podání je vskutku bohaté. Jejich využití je všestranné a variabilní, hodí se pro efekt i praktické osvětlení prostor, kde se příliš, nebo vůbec nedostává denního světla. Veliké oblibě se těší kupříkladu v kuchyni, kde mohou sloužit jako podhledové osvětlení pracovní linky, krásně prozáří také dětský pokojík, skvěle se budou vyjímat u baru, krbu, postele, velice praktické jsou i na schodech, ale i ve skříni, vitrínách apod.


LED diody existují v různých barvách a mohou vyzářit světlo v požadované barvě bez použití barevných filtrů. Díky třem základním barvám – červené, zelené a modré - RGB LED pásky, je možné barvy v režimu RGB libovolně míchat nebo měnit světelné scénáře. Nejčastějšími barvami jsou bílá, modrá, červená, zelená a žlutá. Kombinací jantarové, bílé a modré (AWB) můžete vytvořit imitaci vlastního denního světla.
 
Bílé světlo je také možné měnit – tzv. dynamická bílá. Dle potřeby si je můžete namíchat od studených, až po teplé tóny. Díky digitálnímu ovladači s předvolenými funkcemi můžete docílit změny barvy i jasu – LED diody lze plynule stmívat (tlumit či zesvětlovat), ale i měnit povahu světla ze soustředěného na více rozptýlené. V nabídce je však i spousta jiných zajímavých efektů jako jsou různé barevné přechody, problikávání apod. 
 
Zde vám doporučíme článek, kde se můžete dočíst o snadném zprovoznění a instalaci LED pásek.
 
Nejmodernější technologie dnešní doby vám umožní vnímat prostory vaší domácnosti ve zcela nových rozměrech a zůstaneme-li u světelných efektů, nabízí se nám produkty stmívatelné. Kromě LED pásků jsou tu i stmívatelné žárovky, bílé či barevné (pozor zde dejte na kryt žárovky , který může být buď čirý nebo mléčný a tudíž se bude světlo ve výsledném barevném podání lišit) i stmívatelná svítidla s již zabudovaným LED modulem. Většinu lze efektně ovládat praktickým dálkovým ovládáním.


 
 
Novinkou už není ani tzv. inteligentní osvětlení, které lze ovládat nejen dálkovým ovladačem, ale i za pomoci chytrého telefonu či tabletu s potřebnou aplikací a Wi-Fi připojením. Máte-li rádi pohodlí a jste-li vyznavačem moderních záležitostí, volte jednoznačně tyto nejnovější trendy, které vám zajistí kvalitní barevné podání ve všech možných odstínech bílé (od teplé až po studenou), ale i kombinaci mnoha jiných barev a světelných efektů. Barvu světla si tak můžete volit sami dle aktuální nálady a potřeb.



Osvětlení hlavní a vedlejší, přímé a nepřímé

Z hlediska vnímání barvy světla v širším kontextu je dobré si také ujasnit důležitost svítidel v pojetí celého prostoru a jejich rozdělení na hlavní a vedlejší, přímé a nepřímé osvětlení. Jako příklad si uvedeme osvětlení obývacího pokoje.

Hlavní osvětlení

Obývací pokoj je stěžejní a také nejprostornější místností ve většině domácností a bývá středem nejdůležitějšího dění. Slouží tak k různým účelům - odpočíváme v něm, přijímáme návštěvy, sledujeme televizi, někdy i pracujeme, čteme si apod. Pro všechny tyto činnosti však potřebujeme adekvátní osvětlení, tedy světlo určitého barevného podání a intenzity.
 
Nejdůležitějším centrálním svítidlem v drtivé většině domácností zůstává svítidlo stropní (nejčastěji závěsné), které se nachází ve středu místnosti. Toto osvětlení využíváme při každodenním provozu, mělo by být tedy výkonné a světlo z něj by mělo vyzařovat plošně, tedy nejlépe tak, aby osvětlilo celý pokoj. Celoplošného osvětlení však můžete dosáhnout i použitím více svítidel najednou - moderní jsou například do stropu zapuštěná bodová svítidla v pravidelném rozmístění nebo osvětlení, které je osazeno více svítidly a je možné je dle potřeb směrovat.


 
A jelikož nám obývací pokoj slouží většinou jako odpočinkové místo, volíme do jeho útrob spíše teplé barvy světla (2 700 – 3 500 K). Lišit se však může dle aktuální činnosti, kterou v něm zrovna vykonáváme. V jedné místnosti se nám tak mohou střídat různé odstíny bílé. Pro práci a čtení je zapotřebí světlo studenější – denní bílé, naopak pro relaxační činnosti volíme teplou bílou. Kdo jde s dobou a je zastáncem nových a efektních technologií, ten může volit již zmíněné inteligentní osvětlení, které nabízí výběr ze široké škály barevného podání.


Doplňkové osvětlení

Kromě hlavního osvětlení se nám jistě bude hodit i osvětlení vedlejší neboli doplňkové, a to nejen z praktických, ale i estetických důvodů. Nejčastěji to bývají různé lampy, lampičky, ale i svítidla nástěnná a dekorační, která nám krásně podbarví a dotvoří útulnou a pohodovou atmosféru. Mnoho domácností volí jako doplňkové osvětlení stojací lampu u gauče, pohovky nebo křesla, lampičku na stůl nebo na poličku.

Přímé osvětlení

Přímé osvětlení je většinou nestíněné a řadíme mezi ně například lustry, bodové žárovky, LED panely a další svítidla, která jsou přisazena ke stropu a svítí směrem dolů. Světelný tok u tohoto osvětlení je dobře využit a světla bývá dostatek. Zde pak také záleží na dostatečném úhlu svitu použitého světelného zdroje. Čím větší úhel, tím větší plochu osvětlíte. Nižší úhel svitu 30-60° využívají bodové/směrové žárovky a jsou vhodné k osvětlení spíše konkrétního místa, pokud však chcete osvětlit větší plochu, jsou vhodné žárovky s vyšším úhlem svitu, a to 120° a výše (lampičky, podhledy, centrální osvětlení místnosti apod.).
 

Nepřímé osvětlení

Jinou záležitostí je osvětlení nepřímé - rozptýlené, což je osvětlení, které je určeno ke slabšímu osvětlení místnosti. Většinou svítí směrem nahoru a odráží se od všech stěn v místnosti, včetně stropu (různá nástěnná svítidla, ale i lustry, stojací lampy, dekorativní osvětlení). Nepřímé osvětlení opticky zvětšuje místnost a bývá spíše jemnější, jelikož se však světlo od stropu odráží, světelný tok se odrazem ztrácí a je zapotřebí žárovky většího výkonu. Nepřímé osvětlení volíme třeba při sledování televize nebo pro navození intimnější atmosféry, celkově je však vhodné pro relaxaci, neboť navozuje uvolněnou atmosféru, kterou mnozí z nás po náročném dni uvítají. Do tohoto osvětlení volíme teplé odstíny bílé (okolo 3 000 K).
 
Pro nemalou úsporu energie a ochranu životního prostředí doporučujeme používat stále modernější LED osvětlení a světelné zdroje.
 
 
Ať už bude vaše volba stran barvy světla jakákoli, důležité je, abyste se ve svém domácím prostředí cítili dobře a z dlouhodobého hlediska svítili kvalitně, šetrně a bezpečně. A k tomu všemu bychom vám, prostřednictvím podaných informací a širokého spektra produktů našeho e-shopu, rádi dopomohli.

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Doporučené produkty

1070395000
Jupiter 395 - BO P 1 - Lampa stojací BOLERO 1xE27/60W/230V

4 990

5.00

/ 27

Jupiter 395 - BO P 1 - Lampa stojací BOLERO 1xE27/60W/230V

Skladem 2 ks, další kusy již nebudou - ihned k odeslání

Podobné články

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje?

Jak vybrat správnou barvu světelného zdroje?

Při výběru osvětlení se neřídíme jen ekonomickou stránkou, jak co nejvíce ušetřit, ale je také podstatné, abychom se při svícení cítili příjemně. Je tedy potřeba se zamyslet, jakou barvu světla bude daný světelný zdroj vyzařovat. Pro přehlednost je nejlepší si barvy světla rozdělit do tří druhů: teple bílá barva, chladně bílá barva a denní bílá barva.

Doba čtení 3 minPoradna - Nejčastější témata

Žárovky, zářivky a jiné
Co je to světelný tok a intenzita osvětlení?

Co je to světelný tok a intenzita osvětlení?

Důležitou vlastností při výběru světelného zdroje je jeho světelný tok, který bývá udáván na krabičce a vyjadřuje celkové množství světla, které světelný zdroj vyprodukuje do všech směrů za jednu vteřinu.

Doba čtení 5 minPoradna - Naposledy zodp. témataPoradna - Nejčastější témata

Žárovky, zářivky a jiné
Jak vyměnit žárovku?

Jak vyměnit žárovku?

Když se řekne výměna žárovky, mnozí z vás si jistě řeknou, že to není nic složitého. I taková výměna žárovky však může mít různá úskalí.

Doba čtení 5 minPoradna - Nejčastější témata

Žárovky, zářivky a jiné
Jídelní osvětlení, aneb jak dodat jídlu chuť správným výběrem svítidla?

Jídelní osvětlení, aneb jak dodat jídlu chuť správným výběrem svítidla?

O tom, že barva, jakou máte vymalovanou kuchyň, může hrát významnou roli i ve vaší chuti k jídlu, jste již jistě slyšeli. Avšak i takové svítidlo může požitek z jídla umocnit.

Doba čtení 3 minPoradna - Nejčastější témata

Kuchyně a jídelna
Jak správně vybrat lustr do obýváku a ložnice?

Jak správně vybrat lustr do obýváku a ložnice?

Mít lustr v obývacím pokoji a ložnici je snad samozřejmostí. Pojďte se podívat, jak si vybrat ten správný.

Doba čtení 5 minPoradna - Nejčastější témata

Obývák a ložnice
Jakou vybrat lampu do obýváku a ložnice?

Jakou vybrat lampu do obýváku a ložnice?

Centrální osvětlení v podobě lustru má v obýváku či ložnici snad každý. Pouze s hlavním osvětlením se zde však neobejdete.

Doba čtení 5 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Obývák a ložnice
Jak hravě rozsvítit dětský pokoj?

Jak hravě rozsvítit dětský pokoj?

Myslíte si, že musí být osvětlení nuda? Ale vůbec ne! Nabídka osvětlení do dětského pokoje hýří barvami a pohádkovými postavičkami. Dětská svítidla promění pokojíček v kouzelný koutek na hraní i odpočinek.

Doba čtení 5 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Ostatní interiéry
Jak vybrat osvětlení?

Jak vybrat osvětlení?

Již je po Vánocích a léto zatím v nedohlednu. Co takhle si tedy čekání na letní dny zpříjemnit nějakým pěkným svítidlem?

Doba čtení 3 min

Ostatní interiéry
Jak na správné osvětlení sklepu?

Jak na správné osvětlení sklepu?

Sklep je většinou místností, která nemá přístup k přirozenému slunečnímu světlu. Proto se pojďme společně podívat, jak mu dodat dostatek světla alespoň s našimi svítidly.

Doba čtení 5 minPoradna - Nejčastější témata

Zahrada a garáž
Jak na zářivková svítidla?

Jak na zářivková svítidla?

Když se řekne zářivkové svítidlo, většina si nejspíše představí školní blikající a bzučící krabici na stropě. Nechte nás ale ukázat, kam až se tato svítidla v průběhu několika posledních let posunula, a nejspíše budete mile překvapeni.

Doba čtení 3 minPoradna - Naposledy zodp. témata

Zahrada a garáž
Podhledová a bodová svítidla

Podhledová a bodová svítidla

Rádi byste nové centrální osvětlení, ale lustr pro vás není to pravé ořechové? Vyzkoušejte bodová nebo podhledová svítidla.

Doba čtení 3 min

Ostatní interiéry
Trendy koupelnová svítidla Ledvance: Jak vybrat správnou kombinaci?

Trendy koupelnová svítidla Ledvance: Jak vybrat správnou kombinaci?

Světlo v koupelně je často podceňovanou, ale velmi důležitou součástí vybavení našich domovů. Kromě toho, že by mělo být praktické a příjemné, je důležité myslet také na bezpečnost. Zjistěte, jak kombinovat klasická a chytrá LED svítidla pro dokonalou atmosféru.

Doba čtení 5 min

Koupelna