V následujícím článku přiblížíme zákaz klasických vláknových žárovek, který v roce 2009 nařídila směrnice Evropské unie. Ve zkratce také poradíme, čím lze levnou woframovou žárovku co nejlépe nahradit.
Zákaz začal v roce 2009
Ač by se to možná nezdálo, v průměru trávíme v interiérech 90 % svého času a značnou část toho za umělého osvětlení. Svítí se doma, v zaměstnání, ve veřejných prostorech... Je jasné, že svítidla, respektive žárovky, spotřebují každý den velké množství energie. Proto se řada států včetně Evropské unie rozhodla spotřebu významně snížit, což by znamenalo zákaz
klasické vláknové žárovky, která 90 % energie vydá na teplo a jen 10 % na světlo. Od roku 2007 se wolframové žárovky nesmí používat na Kubě (byla prvním státem na světě) a další země následovaly. Od roku 2009 začal postupný zákaz také v zemích Evropské unie, tedy i v České republice.
Harmonogram postupného zákazu klasických žárovek
Září 2009
Jsou zakázány všechny
světelné zdroje s neprůhlednou baňkou, pokud nespadají do energetické třídy A. Rovněž jsou zakázány čiré 100W žárovky (a s vyšším výkonem), které patří do horší energetické třídy než C. Zákaz se vztahuje i na žárovky s nižším výkonem, které spadají do třídy horší než E. Zákaz neznamená, že se tento typ žárovek nesmí používat a nebo že nejdou koupit v obchodě, je ale zakázána jejich výroba a také prodejci nesmí naskladňovat nové kusy, ale pouze vyprodávat to, co mají.
Září 2010
Nesmí se vyrábět 75W wolframové žárovky a zdroje s výkonem s více než 725 lumeny, které patří do horší energetické třídy než C.
Září 2011
Zákaz byl rozšířen i na nejběžnější 60W žárovky a zdroje o světelném toku více než 450 lumenů, které patří do horší energetické třídy než C.
Září 2012
Byl ukončen prakticky zákaz všech vláknových žárovek. Jako vhodná náhrada se doporučují levnější
halogenové žárovky a dražší
lineární a
kompaktní a zářivky (úsporky) a především
LED žárovky.
Rok 2016
Bylo naplánované stažení světelných zdrojů patřících do horší energetické třídy než B. To zahrnovalo především halogenové žárovky. EU se ale rozhodla tuto vyhlášku o dva roky odložit. Označení, do jaké energetické třídy daná žárovka spadá, je povinně vyznačeno na obalu. Sepsali jsme pro vás článek, jak
číst energetický štítek.
Nejlepší možností jsou LED žárovky
Jak už bylo naznačeno, "život" wolframové žárovky jistě spěje ke konci. Jako její nejvhodnější náhradu můžeme doporučit
LED žárovku. Má nejdelší životnost, má okamžitý náběh na plný výkon, lze ji často zhasínat a narozdíl od úsporné žárovky neobsahuje rtuť, takže při případném rozbití nic nehrozí. V jedné z našich aktualit si můžete přečíst,
jaké jsou druhy LED žárovek.